Дата: |
---|
19.09.2021 |
(Неделя) |
Час: |
17:30 ч.. |
Място |
Доходно здание |
Държавна опера – Русе, като най-представителния музикален институт на града, чийто почетен гражданин е Дмитрий Шостакович инициира Национално юбилейно честване на годишнината от рождението на композитора в навечерието на неговата рождена дата.
Документалната изложба ще разкаже за посещенията на Шостакович в България – в Русе, София, Пловдив и Варна. Ще бъдат експонирани фотографии, запечатали концертните му изяви във Варна, срещите му с български композитори в София, гостуването му в Българската държавна консерватория, моменти, свързани с първата постановка на операта „Катерина Измайлова“ в България, осъществена с присъствието на композитора през 1965 година.
Половин век по-късно, отново на русенска сцена, а след това и в Пловдив операта е представена в нова продукция. На 20 март 2012 година на русенска сцена се играе и операта „Нос“ и така Русе отново има национална първенствуваща роля, като на сцената на русенския оперен театър за първи път в страната са изпълнени и двете опери на Шостакович.
Авторският колектив е съставен от доброволни сътрудници в подготовката на изложбата и събирането на материалите от градовете, които е посещавал композиторът – Русе, София, Варна и Пловдив. Това са почитателите на творчеството на Шостакович, музикантите и негови интерпретатори, както и изследователите д-р Драгомир Йосифов, д-р Веселина Антонова, д-р Любомир Кутин, д-р Андрей Андреев. Художественото оформление e на художника Орлин Атанасов. Доброволен научен консултант в систематизирането на събраната информация и нейното евентуално последващо публикуване е проф. д-р Наташа Япова.
Партньори в събирането на архивни материали за изложбата са НМА „Проф. Панчо Владигеров“, Софийската филхармония, Съюза на българските композитори, Държавна опера-Пловдив и Регионална библиотека „П. Славейков“ – Варна.
Експозицията ще акцентира и върху други първи изпълнения на негови произведения в страната. Според самия Шостакович, диригентът Добрин Петков е най-добрият интерпретатор на творчеството му, а до неговото име се нарежда и името на Константин Илиев, който за първи път представя пред българската публика неговата Осма симфония. Имената и на двамата български диригенти са свързани със създаването на Русенската опера и Русенската филхармония. Но това са само начални и най-ярки сведения, които ще бъдат обогатени с още факти относно присъствието на Дмитрий Шостакович в музикалния живот на България в течение на подготовката на изложбата.
Откриването на изложбата ще бъде съпроводено с дискусия. Предвижда се тя да бъде споделена в реално време през интернет с партньорските организации при проявен интерес, както и с българските режисьори на неговите опери – Вера Немирова и д-р Аделаида Якимова-Фурнаджиева.
Дискусията ще засегне въпроси и исторически сведения относно присъствието на личността на композитора в културния живот на България в края на 50-те до средата на 60-те години на ХХ век. В течение на дискусията се очаква да бъдат изложени документални бележки, спомени на свидетели на неговите гостувания в страната, мнения и анализи на културните процеси, засягащи комуникацията на Шостакович с българската културна действителност и контактите му с български музиканти и композитори от този исторически период. В дискусията ще бъде проследена и рефлексията на неговите посещения в страната, която наблюдаваме в началото на новото столетие.
След представянето в Русе, в течение на следващите месеци, изложбата „Дмитрий Шостакович в България“ ще гостува на партньорските организации – НМА „Проф. Панчо Владигеров“, Софийската филхармония, Съюза на българските композитори, Държавна опера-Пловдив и Регионална библиотека „П. Славейков“ – Варна.